www.ped.muni.cz

Menu

Doporučujeme

Sponzoři

TOPlist

Letní archeologická praxe


Letní archeologická praxe (předmět Archeologická praxe) se odehrává v průběhu letních prázdnin, tj. července a srpna. Pro účast je nutné kontaktovat a zapsat se u Mgr. Lukáše Kratochvíla, a to buď osobně v jeho kanceláři (suterén budovy Poříčí 7 - po schodech úplně dolů a doleva, poslední dveře v pravo) nebo emailem lukin.kratochvil@seznam.cz. Účastníci letní praxe budou rozděleni do tří dvoutýdenních turnusů. Rozpis jednotlivých turnusů bude k dispozici u Mgr. Kratochvíla.

Příjezd na každý turnus letní praxe je vždy v neděli před jeho začátkem, opět proto, aby se hned v pondělí ráno mohlo začít bádat (ranní nástup pro rozdělování denních úkolů je v 7:15). Pracovní doba začíná v 7:30, od 10 hodin je půlhodinová pauza, v 11:45 pak odchod na základnu na oběd. Po obědě následuje polední pauza, od 14 hodin se opět pracuje. Od 16:00 do 16:30 probíhá odpolední přestávka, pracovní doba končí v 18:00.

Na víkend je možné odjet domů (odjezd nejdříve v pátek večer po pracovní době, příjezd nejpozději v neděli večer nebo v pondělí před ranním nástupem), nebo zůstat na Hradišti a během soboty či neděle pomáhat s drobnějšími výzkumnými úkoly nebo užívat volného čas dle libosti (viz oddíl Jak lze trávit volný čas).

Co si vzít sebou na letní praxi:
Přezůvky, pracovní oděv a obuv, pracovní rukavice, spacák, opalovací krém (!!!), plavky (na práci i na koupání), hudební nástroj, 500,- Kč na obědy + další peníze pro vlastní potřebu. Vítané jsou také vzorky domácích pokrmů (sladkých i slaných) buďto z produkce vlastní, nebo také od maminek, babiček, tetiček atd.

Náplň prázdninové archeologické praxe

Během letní praxe se studenti podílejí na výzkumných úkolech - účastní se terénních záchranných výzkumů ve Znojmě-Hradišti a pomáhají s ošetřováním a inventarizací nálezů v laboratoři, v depozitáři a v areálu základny. Zároveň se také spolupodílejí na běžném chodu archeologické základny - pomáhají s údržbou a úklidem. Vše se děje pod vedením a dohledem vedoucího výzkumu doc. Bohuslava Klímy, jeho zástupce Mgr. Kratochvíla a zkušených studentů (resp. absolventů) pedagogické fakulty MU. Letní praxe se v rámci spolupráce účastní také studenti jiných fakult MU (zejména přírodovědecké - studenti oborů antropologie a konzervátorství) i dalších univerzit (Univerzita Hradec Hrálové aj.).

UPOZORNĚNÍ: Je potřeba počítat s tím, že pracovní náplň letní praxe většinou zahrnuje také činnosti s jistým stupněm fyzické námahy (škrabání motyčkou, házení lopatou ...) a dále činnosti takové, při kterých hrozí i taková nebezpečí jako např. umazání, vznik mozolů, odřenin, otlačenin, zlomení nehtu, bodnutí hmyzem, setkání se s pavoukem, broukem, žížalou atd.

Průvodce letní archeologickou praxí pro studenty

Nahoru

© 2009, Archeologický výzkum Znojmo-Hraditě | Kontakt | O autorovi | Mapa stránek