Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

www.ped.muni.cz

Menu

Doporučujeme

Sponzoři

TOPlist

Památky a zajímavosti


Informační leták o Znojmě-Hradišti ve formátu pdf.


Letecký pohled na Znojmo-Hradiště


Místní část města Znojma nazývaná Hradiště se vypíná na vysoké skalní ostrožně nad řekou Dyjí, na dohled od znojemského hradu i proslulé rotundy sv. Kateřiny. Leží na hranicích národního parku Podyjí a nabízí skvělou možnost, jak zpestřit návštěvu města Znojma nebo kde se zastavit během výletu Podyjím.

Hradiště je místem s více než tisíciletou historií. Nabízí cenné architektonické památky, nádhernou přírodu, úchvatné vyhlídky do okolní krajiny a v létě také návštěvu archeologických výzkumů. Prochází jím několik turistických stezek a frekventovaná cyklostezka Podyjím.




Pohled na Hradiště přes Gránické údolí od znojemského hradu


Hradišťská ostrožna je lidmi osídlena téměř nepřetržitě už od hlubokého pravěku. Největšího významu dosáhla tato dnes malá vesnice za časů velkomoravské říše, v 9. století. Tehdy zde vyrostla mocná pevnost chráněná mohutnou hradbou, která ovládala široké okolí dnešního Znojemska i přilehlých oblastí Rakouska. Dodnes prováděné archeologické výzkumy ukázaly, že uvnitř pevnosti se nacházely dva kamenné kostely, pohřebiště a množství obytných i výrobních objektů. Další rozsáhlé pohřebiště, ležící mimo opevněnou plochu, bylo objeveno v roce 2007.

Zdejší velkomoravská pevnost byla někdy v 10. století vyvrácena kočovnými Maďary. Život zde nezanikl, ovšem mocenské centrum se nedlouho potom přesunulo na sousední návrší, kde byl založen přemyslovský hrad. Kolem něj postupně vzniklo město Znojmo.

Hradišti však zůstala funkce centra církevního - vzniklo zde světské proboštství a zdejší původně velkomoravská rotunda, nad jejímiž základy dnes stojí kostel sv. Hypolita, sloužila ještě v 11. století znojemským přemyslovským knížatům.




Barokní kostel sv. Hypolita


Letecký pohled na areál proboštství křížovnického řádu s kostelem sv. Hypolita


Celému Hradišti dnes vévodí komplex budov kláštera a proboštství, které od 13. století patří řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Součástí komplexu je také původně gotický kostel sv. Hypolita, přestavěný v 18. století do dnešní barokní podoby. Původní kostel ze 13. století byl postaven na základech velkomoravské rotundy.




Interiér a hlavní oltář kostela sv. Hypolita


Freska Nalezení svatého Kříže


Kostel ukrývá mistrovskou fresku Nalezení svatého Kříže od předního rakouského malíře období baroka - F. A. Maulbertsche. Interiér kostela i areál proboštství je možné navštívit každý den od 9 do 17 hodin.

  • chrám sv. Hypolita a proboštství na stránkách 77 divů města Znojma




    Poutní barokní kostel sv. Antonína Paduánského


    Na Hradišti nalezneme ještě celou řadu dalších církevních památek, jejichž návštěvu bychom neměli opominout. Především se jedná o barokní poutní kostel sv. Antonína Paduánského na východním okraji Hradiště přímo nad Gránickým údolím. Prostor kolem kostela nabízí úchvatný pohled na město Znojmo. Ke kostelu (a tedy i na celé Hradiště) směřuje zajímavá křížová cesta, v roce 1992 kompletně zrenovovaná. Její začátek se nachází v Gránickém údolí přímo pod znojemským hradem.

  • kostel sv. Antonína na stránkách 77 divů města Znojma




    Křížová cesta z Gránického údolí


    Kaple sv. Eliáše s vyhlídkou na Znojmo a údolí Dyje


    Několik desítek metrů od kostela sv. Antonína stojí na konci nenápadné pěšinky mezi zahradami kaplička sv. Eliáše. Z ochozu kolem této kaple je možné shlédnout nejen celé město Znojmo se všemi jeho dominantami (hradem, železničním viaduktem, Vlkovou věží nebo Louckým klášterem), ale také zalesněné údolí Dyje a Znojemskou přehradu.





    Cholerová kaple Panny Marie na západním okraji Hradiště


    Neméně zajímavou je také empírová cholerová kaple Panny Marie, kterou nechal v roce 1832 vybudovat křížovnický probošt Florián Lang jako vděk za to, že se Hradišti vyhnula epidemie cholery sužující Znojmo. V sousedství kaple byl z bílých kamenů (které pocházejí ze žíly tvrdé horniny, která zde vystupuje k povrchu) vybudován znak řádu křížovníků. V průběhu desetiletí však byl znak rozrušen a ze zbylých roztroušených kamenů vytvořila lidová tvořivost pověst o zkamenělých pasoucích se ovečkách. Toto okouzlující místo nalezneme při západním okraji Hradiště blízko silnice na Mašovice.

  • cholerová kaple a zákoutí U oveček na stránkách 77 divů města Znojma




    Studánka U Samaritánky


    Nedaleko cholerové kapličky, na okraji hlubokého lesa, se nachází romantické zákoutí - studánka U Samaritánky. Tomuto prameni jsou už od pradávna přisuzovány léčivé vlastnosti, které mu prý dává lesní víla Samaritánka.

  • studánka Samaritánka na stránkách 77 divů města Znojma
  • studánka Samaritánka na stránkách národního registru pramenů a studánek estudanky.cz




    Brána barokního opevnění křížovnického proboštství v centrální části Hradiště


    V areálu obce se nacházejí pozůstatky několika fortifikací. Vedle hradby zdejší velkomoravské pevnosti, z níž se však do dnešních dob mnoho nezachovalo, je to zejména opevnění křížovnického proboštství a přilehlé osady. Tuto hradbu nechal po trpkých zkušenostech ze Třicetileté války, kdy bylo Hradiště obsazeno švédským vojskem, zbudovat křížovnický probošt Gerhard ze Šlesinu. Dodnes se v centrální části Hradiště zachovala vstupní brána a několik věží se střílnami, jedna z nich při vjezdu do obce směrem od Znojma.

  • opevnění na stránkách 77 divů města Znojma




    Vyhlídka na kaňon Dyje na Králově stolci


    Oblíbenou zastávkou výletníků i cykloturistů je vyhlídka na Králově stolci, která je vzdálena asi 4 km od Hradiště a nabízí nádherný výhled na hluboký dyjský kaňon. Místo získalo svůj název podle polského krále Jana Sobieskyho, který odtud podle pověsti roku 1683 sledoval přechod svého vojska přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Na Králův Stolec je možné z Hradiště dojít po žluté nebo zelené turistické značce nebo dojet na kole po značené cyklostezce.

  • Králův stolec na stránkách 77 divů města Znojma

  • Nahoru

    © 2009, Archeologický výzkum Znojmo-Hraditě | Kontakt | O autorovi | Mapa stránek